16° Açık

Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir

YAZARLAR - Kasım 30, 2023 14:58 A A

Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı.

Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir?

Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. Eroğlu’nun son dönemde kaybettiği imajının ve halkta olan karşılığının gittikçe azalmasından sonra bu ittifakın veya birleşmenin her geçen gün daha da güçleneceği konuşulurken, Ak Parti’nin Eroğlu’nu değiştirme ihtimalleri kulislerde konuşulmaya başlandı. Eroğlu’nun karşısına ise bu üç kesimden oy alacak bir meslektaşının çıkabileceği söyleniyor.

Merkezde Ak Parti’ye ekonomik yönden kızgın seçmelerle Mhp’nin göstereceği adaya göre şekillenecek seçmenin vereceği karar sonucu etkileyecek.

Erbaa’da: Ak Parti’nin son yerel seçimlerde kaybettiği yerlerden biri. Aday adayları sahaya indi fakat burada göz ardı edilmemesi gereken bir başka gerçek var:

Son genel seçimde Chp merkezde 8 Bin 300 İyi Parti 8 Bin 600 oy aldı. Yine son yerel seçimlerde Erbaa Belediyesi’ni kazanan Mhp Erbaa merkezde 8 bin 500 civarında oy alırken oyların büyük kısmının Ak Parti’den geçtiğine herkes kani. Yani Mhp’nin oyunda büyük miktarda Ak Partili seçmenin oyu var. Ak Parti ise en azından son yerel seçimlerdeki oyunu yani 15 Bin bandını koruyacak gibi görünüyor. Mhp adayına ise son seçimde kazandıran kesim belli: İyi Parti+ Chp+ Ak Parti’nin küskünleri ve Mhp seçmeni.

İyi Parti ve Chp’nin Tokat ve ilçelerinde işbirliğine gideceği konuşulurken bu konsensusun Tokat merkez, Erbaa, Turhal, Zile ve Niksar’la başlayıp diğer ilçelerde devam edeceği konuşuluyor. Olası birleşmede Erbaa’da Chp+İyi Parti 16 Bin civarında oya ulaşıyor.

Turhal’da hakeza son yerel seçimlerde İyi Parti ve Chp’nin 16 Bin civarında oyu var ve Ak Parti’yi zorlayacak olası bir işbirliği hesapların değişmesine yetecek.

Zile’de ise Millet İttifakı’ndan yana olan rüzgar devam edecek gibi görünüyor. Son genel seçimde dahi oylar Millet ittfakı’ndan yana iken olası bir Mhp+ Ak Parti işbirliği hesapları bozabilir fakat bu çok zor bir ihtimal.

Niksar’da ise mevcut belediye başkanının en büyük rakiplerinden biri İyi Parti. Yine orada olası bir işbirliği İyi Parti’ye seçimi kazandıracak gibi görünüyor.

Diğer ilçelerde ise partilerin sınırlı oranda adaylar üzerinde işbirliği yapacağı kuvvetle muhtemel.

Adaylar netleştikçe tablo biraz daha kesinlik kazanacaktır. Bekleyip görmekte fayda var.

Fatih Kaplan

YAZARLAR - 14:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 02
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 03
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 04
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 05
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]